Різноманітність шляхів пізнання та форм людського пізнання. Презентація - різноманіття шляхів пізнання світу Розмаїття шляхів пізнання світу людиною

Різноманітність шляхів пізнання та форм людського пізнання. Презентація - різноманіття шляхів пізнання світу Розмаїття шляхів пізнання світу людиною
























































Назад вперед

Увага! Попередній перегляд слайдів використовується виключно для ознайомлення та може не давати уявлення про всі можливості презентації. Якщо вас зацікавила ця робота, будь ласка, завантажте повну версію.

Мета уроку:створити умови для формування уявлень про різноманіття людських знань, особливостей ненаукового пізнання світу;

Завдання:

  • познайомитися з видами та рівнями знань людини;
  • розвивати в учнів уміння здійснювати комплексний пошук інформації;
  • аналізувати, робити висновки, раціонально вирішувати пізнавальні та проблемні завдання;
  • сприяти виробленню громадянської позиції в учнів.

Технології:диференційованого навчання; інформаційно-комунікативна; навчання у співпраці; розвиток критичного мислення.

Очікувані результати:

1. Підвищення якості знань;

2. Розвиток науково-дослідних та творчих здібностей;

3. Активна життєва позиція;

4. Здатність свідомо регулювати свою діяльність;

5. Навичка і вміння виділяти питання, що вивчаються в тексті при підготовці до ЄДІ.

Учні навчаться:

  • визначати проблеми пізнаваності світу;
  • аналізувати власні та чужі погляди на пізнаваність світу;
  • здійснювати пошук необхідної інформації, виділяти головне;

Основні поняття уроку:

  • Ненаукове пізнання;
  • Народна мудрість;
  • Паранаука;
  • Практичний досвід;
  • Мистецтво;
  • Гносеологія;
  • Есхатологія.

Тип уроку: ділова гра.

1. Організаційний момент

Вступне слово вчителя: “В історії розглядалися різні види знань: раціональне та чуттєве, логічне та алогічне, наукове та ненаукове, повсякденне та художнє, моральне та філософське. І не завжди процес пізнання відбувається у наукових лабораторіях.

Чи потрібна людині віра в чудове?

Яку роль грає фантазія у процесі пізнання істини?

Чи допомагає мистецтво краще зрозуміти світ?

Поміркуємо над цими питаннями.

Попередня підготовка

Клас поділено на групи, кожна з яких представляє певну роль переконаних прихильників своїх ненаукових способів пізнання світу та істини.

Умова одна: усі мають бути переконливими під час представлення свого способу пізнання

1. Міф та пізнання світу

5. Там, де закінчується наука.

Тема уроку "Розмаїття шляхів пізнання світу"

План уроку:

1. Міф та пізнання світу

2. "І досвід, син помилок важких"

3. Народна мудрість і здоровий глузд

4. Пізнання засобами мистецтва

5. Там, де закінчується наука.

2. Новий матеріал:

Робота команди "Міфологія"

Презентація “Міфи як пізнання світу”

Клас працює у зошитах.

Міф- Відображення поглядів древніх людей на світ, їх уявлень про його устрій і порядок в ньому.

Міф – попередник науки у її перетворювальної та пізнавальної ролі.

Запис у зошит: Роль та значення міфу:

1. Черпаємо знання про прийняту в даному суспільстві систему правил і цінностей;

2. Міфи зберігають життєвий досвід народів;

3. Забезпечує наступність культурного досвіду;

4. Передає найкращі моральні якості героїв і пропонує їм слідувати наступним поколінням.

Есхатологія – “міфи про кінець світу, про кінець часу” - “Міф про всесвітній потоп”

Гносеологізм - філософське вчення, що не відкидає складності пізнання, і стверджує, що світ пізнати можливо.

Основні тематичні цикли міфів:

Космогонічні міфи - про походження світу та Всесвіту;

Антропогоністичні міфи – про походження людини;

Про культурних героїв – міфи про походження та запровадження тих чи інших культурних благ;

Есхалогічні міфи-міфи про “кінець світу”;

Біографічні – народження, шлюб, смерть героїв.

Робота групи 2. "І досвід, син помилок важких"

Презентація та виступ.

Класу пропонують стрічку та ножиці. Завдання: спробуйте відрізати "шматочок" стрічки "трохи" (усі учні відрізають стрічку, але у всіх вона різної довжини).

Яка практична діяльність чи життєва ситуація породили такі прислів'я?

Чоловіка дізнаєшся, коли з ним пуд солі з'їси.

Кравець без каптана, шевець без чобіт, тесляр без дверей.

Запис у зошит:

1. Досвід повсякденного життя – особливий спосіб пізнання світу;

2. Його особливість – здобуття знання не самоціль, а “побічний продукт”;

3. Практичні знання не претендують на теоретичне обґрунтування та обходяться без нього;

4. Практичному знанню властивий свій мову: "трохи", "на око";

5. Придбаються як практичні знання, а й оцінки, норми поведінки.

Робота групи 3 “Народна мудрість та здоровий глузд”

Презентація та виступ.

Запис у зошит:

- Народна мудрість- своєрідне зведення рецептів поведінки для різних випадків життя.

- Здоровий глузд- Стихійно складаються погляди людей на навколишню дійсність і самих себе під впливом повсякденного досвіду.

Привіт приклади народної мудрості:

У чужому будинку не вказувати;

З чорного не зробити білого;

У ліс дров не носять;

Що маємо не зберігаємо, втративши плачем;

Ласкаве слово та кішці приємно;

Все йде як по маслу;

Поганий той солдат, хто не мітить у генерали;

Не той батько, хто народив, а той, хто випоїв, вигодував, та розуму навчив;

Зі світу по нитці – голому сорочка;

За талантом та успіх.

Можна використати літературний твір “Шемякін суд”

Робота групи 4 "Пізнання засобами мистецтва"

Презентація та виступ.

Запис у зошит:

Особливість пізнання – художнє узагальнення, образ. Допомагають уявити ідеальну думку через реальне втілення та зрозуміти це втілення через вираження думки.

Ознаки художнього пізнання:

1. Відображення світу у художніх образах.

2. Суб'єктивність образу.

3. Замість доказів – емоційна переконливість образів.

4. Особливу мову мистецтва – символи, алегорії, метафори.

Робота групи 5 "Там, де закінчується наука"

Презентація та виступ

Запис у зошит:

Паранаука - навколонаукове знання, характерні риси якого - туманність, загадковість відомостей, якими вона оперує.

Причина появи – обмежені можливості науки, яка може відповісти на всі питання.

Відмінні риси паранауки:

претензія на універсальність;

Підвищені претензії на увагу до себе;

Нерідко нетерпимість до традиційної науки.

1. Пізнавальні здібності людини і суспільства обмежені, а об'єкти пізнання безмежні.

2. Позитивне вплив паранауки у цьому, що вона сприяє висування нових наукових проблем.

3. Підіб'ємо підсумки роботи всіх груп: З якими ненауковими методами пізнання світу ми познайомилися?

4. Який з усіх вам здався найпереконливішим?

Робота із завданнями у формі ЄДІ на тему “Ненаукове пізнання світу”

(Презентація підготовлена ​​вчителем із завдань ЄДІ з блоків А та В, С)

У 1- мистецтво;

2- абстрагування; експеримент;

3 -3412; 3412;

З 7 – дві особливості художнього вимислу: мистецтво може висловити такі явища, які неможливо відобразити та зрозуміти жодними іншими способами.

1. образне відбиток світу;

2. опора на одиничне, неповторне;

3. умовний характер створюваних творів.

С8. скласти план відповіді

1. Пізнання як процес пізнаваності світу.

2. Основні шляхи ненаукового пізнання:

Б) життєва практика

В) народна мудрість

Г) мистецтво як специфічна форма пізнання

3. Наукове пізнання та його особливості

а) теоретичний характер знань

Б) прагнення об'єктивності

В) доказовість

г) системність.

Рефлексія.

Подякувати всім за роботу на уроці.

  • Який спосіб пізнання викликав у Вас емоційне враження?
  • Діловий настрій?
  • З яким методом Вам доведеться постійно пізнавати світ у дорослому житті?

Домашнє завдання:параграф 23.

Використана література.

1. Боголюбов Л.М. “Суспільствознавство. Профільний рівень 10 клас”, Москва, 2008

2. Сорокіна О.М. “Поурочні розробки зі суспільствознавства 10 клас. Профільний рівень”, Москва 2008

3. Тести ЄДІ 2012-2013 року. Видавництво "Іспит", 2013 р.

Презентація із суспільствознавства"Види та рівні людських знань" призначена для вчителів та учнів 10 профільного/соціально-гуманітарний напрямок/ класу (УМК Л.М. Боголюбова). Є синтезом кількох джерел, що дозволяє якомога різноманітніше та ближче до Програми та курсу предмета "Суспільствознавство" розкрити розглянуту тему. Відображає як змістовну, наукову, але емоційну боку аналізованих питань, легко переломлюється в опорний конспект. Варіант презентації дозволяє як вчителю так учням працювати в різних режимах.

Перегляд вмісту документа
«Суспільствознавство, 10, профільний клас. Види та рівні людських знань»

Суспільствознавство, профільний рівень

Урок 58-60

ВИДИ ТА РІВНІ ЛЮДСЬКИХ ЗНАНЬ

(різноманітність шляхів пізнання світу)

Д.З: § 23, ?? (С.246),

завдання (с.246-248)

© ред. А.І. Колмаків


Різноманітність шляхів пізнання світу.

Поряд із наукою як способом пізнання світу існують і інші шляхи пізнання.


  • сприяти усвідомленню видів та рівнів, шляхів людських знань;
  • продовжити знайомство з особливостями пізнавальної діяльності;
  • здійснювати комплексний пошук, систематизацію і інтерпретацію інформації з певної теми з оригінальних неадаптованих текстів (філософських, наукових, правових, політичних, публіцистичних);
  • сприяти виробленню громадянської позиції учнів.

Універсальні навчальні дії

  • Знати характеристику та аналіз видів та рівнів людських знань.
  • Вміти:встановлювати відповідність між суттєвими рисами та ознаками соціальних явищ та суспільствознавчими термінами та поняттями, розрізняти факти та думки, аргументи та висновки.

  • види та рівні людських знань;
  • міфологічне та раціонально-логічне знання;
  • життєвий досвід;
  • здоровий глузд;
  • гносеологія
  • есхатологія;
  • художній образ
  • паранаука

Вивчення нового матеріалу

  • Міфологічне та раціонально-логічне знання.
  • Життєвий досвід та здоровий глузд.

Згадайте. Як людина пізнає навколишній світ? Які засоби пізнання існують? Що таке правда? Чим абсолютна істина відрізняється від відносної?


Міф- це завжди оповідання, причому істинність його не підлягала сумніву, а зміст завжди так чи інакше було пов'язане з реальним життям людей.

  • міф замінює пояснення розповіддю про походження, творіння світобудови;
  • поєднує в собі обов'язкову розповідь про минуле та пояснення сьогодення та майбутнього;
  • затверджує та прийняту в даному суспільстві систему правил та цінностей.

гносеологія - теорія пізнання


Творіння зображувалося як «здобуття» героєм елементів культури чи перетворення хаосу на космос шляхом поступового упорядкування.

Види знання:

  • раціональне;
  • чуттєве;
  • логічне;
  • алогічний;
  • наукове;
  • ненаукове;
  • звичайне;
  • міфологічне;
  • філософське;
  • релігійне;
  • художньо-образне

Ідзанаги та Ідзанамі, боги-прабатьки.


Типологія міфів

  • Космогонічні – міфи творіння;
  • Есхатологічні - описують майбутню загибель;
  • Календарні - знання про зміну пір року;
  • Біографічні - народження, посвячення у повновозрастной статус, шлюб, смерть міфологічних героїв.


Ускладнення діяльності людей – необхідність фіксувати знання, досягнення практики у вигляді описів.

  • НАРОДНА МУДРОСТЬ І ЗДОРОВИЙ ДУМКА:

зведення рецептів поведінки щодо різних випадків.

  • Ці відомості засвоєні стихійно, вони неоднорідні та суперечливі.
  • стихійно складаються під впливом повсякденного досвіду погляди людей на навколишню дійсність і себе, причому ці погляди є основою практичної діяльності та моралі.

Прислів'я та приказки

  • Потрібно нахилитися, щоб із струмка напитися.
  • Поки залізо у роботі, його й жита не бере.
  • Багато спати – справа не знати.
  • Робота не вовк, у ліс не втече.
  • Які труди, такі й плоди.
  • Близький лікоть, та не вкусиш.
  • Весна рік годує.
  • Час лікує.
  • Двом смертям не бувати, а однієї не оминути.

Здоровий глузд - стихійно складаються під впливом повсякденного досвіду погляди людей навколишню дійсність і себе, причому ці погляди є основою практичної діяльності та моралі.


ПІЗНАННЯ ЗАСОБИМИ МИСТЕЦТВА – художнє освоєння світу.

У мистецтві виявляється естетичне ставлення людини до дійсності.

  • Специфічним методом художнього пізнання є художнє узагальнення, образ;
  • Образ, як відображення дійсності, має певні властивості реально існуючого предмета, при цьому ясніше стає суть і призначення обох.

роман А. З. Пушкіна «Євгеній Онєгін» В.Г.Бєлінський назвав «енциклопедією російського життя».


Образ непросто відбиває світ, а як узагальнює важливі властивості багатьох реальних об'єктів. Образ розкриває в одиничному, минущому, випадковому сутнісне, незмінне, вічне.

Боттічеллі " Народження Венери»


Що кличе, і плаче, і вистачає за серце? Які звуки болісно лобзають і прагнуть душі і в'ються біля мого серця?

Н.В. Гоголь. Мертві душі (поема)


«паранаука» (від латів. para - після, при), тобто навколонаукове знання.

  • Існують достовірні факти, що не вписуються в наукові системи, що склалися.
  • Паранаука використовує відомості, що не підтверджуються експериментом, не вписуються в прийняті теорії або суперечать загальноприйнятим та перевіреним практикою науковим знанням.
  • відрізняється претензією на універсальність тавинятковість, вдається до псевдонаукової термінології, важко перекладається і загадковою чи безглуздою.
  • Для паранауки характерний уникнення конкретних пояснень, прагнення обійти ті факти, які відповідають чи суперечать використовуваним нею методам.

«Людина народжується зі сферичним біополем»

  • Що таке сферичне біополе?
  • Хто та як визначив його сферичність?
  • На яку відстань вона поширюється?
  • Якщо геометрично людина не крапка, то чи означає це, що на різних ділянках тіла біополе має різну товщину, щоб залишатись сферою?

Перевір себе

1) У чому проявляється різноманіття шляхів пізнання світу людиною?

2) Які шляхи пізнання світу, окрім наукового пізнання, існують? Що їх поєднує? Чим вони різняться?

3) Чи можна стверджувати, що ненаукове пізнання веде людину до істини? Відповідь аргументуйте.

4) Чим відрізняється результат пізнання засобами мистецтва від інших результатів пізнавальної діяльності?


рефлексія

  • Що впізнали?
  • Яким способом?
  • Чому навчилися?
  • Які зазнавали труднощів?
  • Чи цікаво було на уроці?

  • Джерела
  • Сорокіна О.М. Поурочні розробки зі суспільствознавства. Профільний рівень: 10 клас. – К.: ВАКО, 2008.
  • Баранов П.А. Суспільствознання: повний довідник для підготовки до ЄДІ/П.А. Баранов, А.В. Воронцов, С. В. Шевченка; за ред. П.А. Баранів. - М.: АСТ: Астрель, 2009.
  • Гульнара Равілєвна Хамітова;
  • Павлова Анеля Василівна вчитель історії МОУ ЗОШ № 12 м. Вишнього Волочка Тверської обл.

У духовному досвіді людини поряд із науковим існують також різні шляхи позанаукового пізнання.Вони не укладаються в суворі рамки наукового мислення, його мову, стиль та методи. Різноманітність шляхів і способів пізнання світу свідчить про невичерпне багатство інтелектуальної та духовної культури людини, про досконалість його здібностей та величезний потенціал можливостей та перспектив. Завдяки різнобічному пізнанню,


навколишній світ можна пояснити по-різному: як почуттями і розумом вченого, а й духовністю віруючого людини, естетичними образами чи моральними нормами.

Його можна осягати поглядом художника і скульптора, і навіть типовими, родовими здібностями будь-якого індивіда. Тільки так пізнається і осягається істина - при розгляді об'єкта в різних ракурсах за допомогою різноманітних способів його тлумачення.

До позанаукових шляхів і методів освоєння людиною навколишнього моря і себе ставляться: звичайне, міфологічне, релігійне, художнє, моральне пізнання та інші.

У духовно-практичній діяльності людини чільне місце посідає Звичайне пізнання. Іноді його називають "повсякденним" (або "життєвим") чуттєвим відображенням і мисленням, "повсякденним розумом". У ньому відбиваються найближчі, безпосередні умови та зміст життєдіяльності людей - природне середовище, побут, економічні та інші процеси, до яких кожна людина включена щодня. Ядром повсякденного пізнання є так званий здоровий глузд,який включає елементарні вірні відомості про світ. Людина отримує їх у ході свого повсякденного життя та від інших людей через передачу культурного досвіду. Здоровий глузд служить цілям орієнтації у світі та його практичному освоєнні. Відомо, наприклад, що людині важливо знати про те, що можна споживати, а що не можна, що вода існує в твердому, рідкому і пароподібному стані, а при нагріванні до 100°С закипає, що до оголеного електропровідника торкатися небезпечно і т.д. п.

Ця форма пізнання включає у собі як прості і необхідні людині знання зовнішньому світі, але й переконання і ідеали людини, елементи народного фольклору як своєрідну кристалізацію пізнавальної діяльності. Повсякденне пізнання «схоплює» поверхневу інформацію про зв'язки буття: якщо птахи стали літати низько над землею – отже, бути дощу; якщо в лісі дуже багато червоної горобини, це до холодної зими. В рамках повсякденного пізнання люди можуть приходити до глибоких узагальнень і висновків, які стосуються їхнього ставлення до інших соціальних груп, до політичного ладу в суспільстві, до держави. У таких узагальненнях існує народна мудрість, соціокультурний досвід народів.

Повсякденне пізнання, особливо сучасної людини, включає елементи наукових знань та уявлень. Загалом воно розвивається стихійно, «по життю», тому поєднує у собі як здоровий глузд, а й різноманітних забобони, вірування і забобони, містику.

Міфологічне пізнаннявиникло у найдавніші часи, коли ще було вільної особистості з розвиненим інтелектом.


Міф - це фантазійне емоційно-образне сприйняття світу, що закріпило себе в оповідях, легендах і переказах, різноманітних вигадках. У стародавніх міфах існувало олюднення сил навколишньої природи та духу, які були незрозумілі людині і над якими вона ще не мала влади. Світ у міфологічному свідомості - це арена діяльності та суперництва богів, титанів, лісовиків, будинкових, чортів тощо, де людина є переважно глядачем їхніх поєдинків і бенкетів.

З давньої міфології дійшли до нас, наприклад, наївні уявлення про те, як світ виникав із темного Хаосу, як народжувалися Земля і Небо, Ніч і День, Світло і Темрява, як з'явилися перші живі істоти – боги та люди. Збереглися сказання про всемогутнього Зевса і титана Океана, про хранителя підземного царства Тартаре, про золотокудрого Аполлона і могутню Афіну, про інші божества. Від давнини збереглося і переказ про героя Прометея, який нібито викрав у богів вогонь і подарував його людям, але був у покарання за це прикутий до скелі і приречений на вічні муки. Давні міфи залишили по собі як образний стиль мислення і емоційно забарвлене світосприйняття. Вони дали дуже багату на їжу художньої творчості, розвитку інших форм суспільної свідомості та всієї культури суспільства.

Елементи міфотворчості існують у свідомості сучасного суспільства як архетипи культури. Це зумовлено історичною спадкоємністю розвитку духовного світу людей, потребами у придбанні різних істинних знань, а й у досить вільному, нестрогому мисленні, що з мрією, ідеалом, фантазією, надією.

Серед шляхів пізнавальної діяльності специфічне місце займає релігійне пізнання-розуміння. Воно є мислення догмами з урахуванням віри у релігійне надприродне, включає у собі складний комплекс ілюзорних поглядів на світі. Сутністю релігії є віра в таке надприродне, з яким людина може в особливих умовах встановити контакт, отримати від надприродного спасіння, захист та інші блага, а також покарання за гріхи та інші негативні дії. Багато релігіях головне надприродне - це Бог як творець світу, його великі творчі діяння. У цьому сенсі релігійне пізнання - богопізнання. Релігійне почуття і мислення засновані на догмах, що володіють нібито безумовною істинністю. Так, у християнстві основними догмами є положення про троїчність Бога, про сотвореність всього сущого Богом з нічого, про присутність божественного початку у всьому земному, включаючи і саму людину.

Релігійне пізнання сформувало свою картину світу, яка наклала величезний відбиток на світогляд людей і ду-


ховну культуру людства. Релігія - одне з найважливіших форм духовного досвіду людства, у якій втілені шукання людянішого світу, ніж цей недосконалий земний світ.

Один із проявів позанаукового розуміння людиною навколишнього світу - художнє відображення дійсності. Воно є мислення художніми образами, втілене у різних формах мистецтва і народному творчості. Художній образ є у разі основним засобом пізнання і розуміння світу, чуттєво-наочним втіленням об'єкта пізнання.

Пізнання світу в мистецтві як професійній художній творчості здійснюється за допомогою таких понять, як прекрасне та потворне, комічне та трагічне, піднесене та низинне, серйозне та ігрове. Найважливішими видами мистецтва є театр, музика, образотворче мистецтво, архітектура, кіно, аудіо і відео мистецтво, художня література та ін. літературний персонаж і т.д. Завдяки мистецтву людина відкриває досконалість, гармонію та красу навколишньої дійсності та свого буття, навчається творити новий світ за законами краси. Але спочатку художнє розуміння буття сформувалося в надзвичайно різноманітному і багатому за змістом народному художній творчості.

Універсалізм пізнавальної діяльності людини виражений філософським пізнанням. Йому притаманне прагнення до узагальнення та синтезу всіх інших форм пізнавальної діяльності, найтісніший зв'язок із усією духовною культурою суспільства. Для філософського пізнання характерна специфічна мова, глибоко особистісне ставлення мислителя до об'єкта, що досліджується, багато інших рис. Філософія прагне привести сукупність відомостей про світ у струнку систему, зрозуміти все, що існує як єдине і різноманітне. Філософія - це органічна єдність наукового знання та повсякденної життєвої мудрості людини. Філософствувати - означає не тільки розмірковувати про світ, а й запитувати про себе в цьому світі, про сенс і цілі свого власного життя. Філософія завжди перебуває в режимі діалогу з іншими формами пізнання - звичайним та науковим, міфологічним та релігійним, художнім. Її призначення - осягати загальне у бутті (початки буття, його закони, зв'язки та принципи, властивості), знаходити відповіді на найважливіші світоглядні питання. Філософський інтелект - великий дар і здобуття духовної культури людства.

Основні поняттяПозанаукове пізнання, звичайне пізнання, міфологічне пізнання, релігійне пізнання, художнє пізнання, філософське пізнання.

В історії науки про знання та пізнання розглядалися різні види знань. Так, в античні часи було встановлено різницю між знаннямі думкою.Якщо думка не обов'язково має достовірний характер, то знання достовірне за визначенням. Думка зазвичай відноситься до одиничних об'єктів, тоді як знання охоплює загальні властивості низки подібних об'єктів. Думка може змінюватися, вона нестійка, а знання притаманні стійкість та загальний характер. Античні вчені нерідко ототожнювали знання з істиною розуму – ідеями.
Середньовіччя особливо хвилювало питання про співвідношення знанняі віри.Головна різниця між ними вбачалося у доказовості. Якщо така віра не передбачає, то знання вимагає суворої, логічної аргументації.
Успіхи природничих наук у Новий час призвели до ототожнення знання та науки. Наукове знання ставало основним об'єктом гносеології -теорії пізнання. Але з цього часу існує поділ знання різні види: звичайне, міфологічне, філософське, релігійне, художественно-образное.
Справді, у світі знання переплітаються раціональне та чуттєве, логічне та алогічне, наукове та ненаукове. До того, як сформувалася наука, існували інші способи пізнавального ставлення до світу. Але і з розвитком науки навіть сьогодні, на початку ХХІ ст., більшість людей черпають багато відомостей про світ аж ніяк не з наукових трактатів. Поряд із наукою як способом пізнання світу існують і інші шляхи пізнання. Про них йдеться у цьому параграфі.

МІФ І ПІЗНАННЯ СВІТУ

Найбільш раннім способом розуміння природної та суспільної дійсності був міф. Хто з нас не захоплювався поетичністю, чарами міфів стародавніх народів? Міф - це завжди розповідь, причому істинність його підлягала сумніву, а зміст завжди однак було пов'язані з реальним життям людей. На відміну від науки, яка прагне пояснити світ, встановити взаємозв'язок між причиною та наслідком, міф замінює пояснення розповіддю про походження, творіння світобудови або її окремих частин.
Все, що відбувається в міфі, набуває значення своєрідного зразка для відтворення. Він як би поєднує в собі обов'язкову розповідь про минуле та пояснення сьогодення та майбутнього. Так, у грецькій міфології походження науки, знань про світ пояснюється подвигом Прометея.
У міфах, поряд з розповідями, розповідями про події, важливі для людей, стверджувалася і прийнята в даному суспільстві система правил та цінностей. Це було своєрідне моделювання людської поведінки у певних умовах.Самі міфи служили особливою «лабораторією» людської думки, в якій були накопичені та систематизовані у порядку соціально схвалені зразки поведінки на всі випадки життя.
Які ж відомості про навколишній світ містили у собі міфи? Насамперед у них описувалися твори світу, тварин, людей, походження природних сил, особливості рельєфу, різні звичаї та обряди. Мабуть, ви можете пригадати такі міфи. Багато з них творіння зображувалося як «добування» героєм елементів культури (наприклад, шляхом викрадення у початкових зберігачів) чи виготовлення творцем. Так, у Стародавньому Міжріччі існував міф про перших мудрих правителів-напівбогів, які нібито навчили людей усім досягненням техніки та культури.
Процес творення світу часто представлявся як перетворення хаосу на космос шляхом поступового впорядкування, яке супроводжувалося боротьбою богів чи героїв із демонічними силами. Описувалося відокремлення неба від землі, виділення суші з первинного океану, поява трьох світів: небесного, земного та підземного.
Знання про зміну пір року містилися в календарних міфах і були пов'язані з розповіддю про вмираючих і воскресаючих богів і героїв (Осирісі, Деметрі, Персефоні та ін.).
У деяких народів ще в давнину існували так звані есхатологічні міфи, що описують майбутню загибель космосу, за якою слідує або не слідує його відродження. Ідеї ​​загибелі космосу або його частин присутні в міфах про потоп, який посилають всемогутні боги для випробування людей, даючи можливість врятуватися окремим представникам людського роду.
Поруч із космічними темами в міфах були присутні біографічні мотиви: народження, посвячення у статус повного віку, шлюб, смерть міфологічних героїв. Всі ці міфи містили описи певних випробувань, якими герої успішно проходили. Навколо деяких міфологічних героїв складалися цілі цикли, як і довкола окремих історичних персонажів. Приклад першого типу міфів - міфи про Одіссея, Тезея, Геракла. Приклад міфів про реальні події - міфи про Троянську війну, про яку відомо не лише за оповідями, що дійшли до нас, а й за даними розкопок німецького археолога Г. Шлімана.
Міфи, очищені від ритуалу та елементів святості, дали початок казкам. До міфів сходить і древній героїчний епос, тобто оповідь про минуле, що містить цілісну картину життя народу. Найвідомішими прикладами героїчного епосу, що тісно пов'язаний з міфологією, є «Іліада», «Одіссея», «Махабхарата», «Рамаяна», калмицький епос «Джан-гар» і т.п.
Міфи, казки, епос служили своєрідним способом збереження життєвого досвіду народів. При цьому запам'ятовувалися не лише уявлення про дійсність, а й прийоми мислення, які допомагали орієнтуватися у навколишньому світі.

Осягаючи міфи свого народу, індивід починав співвідносити свій особистий досвід із родовим досвідом колективу, спільноти людей. У дописовану епоху міфи були вмістилищем соціальної пам'яті. Це була своєрідна «жива пам'ять», що зберігала сукупність знань, умінь, досвіду, накопиченого не одним поколінням людей.
Вже у XX ст. у дослідженні міфів сформувалося кілька напрямів. Так, Дж. Фрезер вважав міфи ритуальними текстами, у яких не випадково, всьому своє місце і час. Від цих текстів не можна відступати, а їхній справжній зміст доступний небагатьом, та й він є через одкровення. Прибічники іншого напряму (функціоналісти) бачили у міфі спосіб підтримки певного порядку, який пов'язує воєдино як спільність людей, котрі живуть одночасно і одному місці, а й їхніх предків. Функція міфу – забезпечувати наступність культури племені (народу).
Міфологічні уявлення стародавніх людей про устрій світу, діяння богів і героїв залишилися в минулому. Але деякі риси міфологічної свідомості зберігаються й досі. Багато хто з нас, як і раніше, вірить, що за допомогою кількох простих ідей можна пояснити все різноманіття світу.
У ХІХ ст. цю роль приписували ідеям "чистоти рас", "держави загального благоденства", "царства загальної свободи" і т. д. І сьогодні одних відомих людей громадська думка героїзує, а інших демонізує. Люди, як і раніше, чекають на «культурного героя», який відкриє перед ними нові, небачені можливості.

«І ДОСВІД, СИН ПОМИЛОК ВАЖКИХ...»

Особливим способом пізнання світу є життєва практика, досвід повсякденного життя.Здавна люди як прагнули пояснювати світ загалом, а й просто трудилися, мучилися невдачами, домагалися результатів. У цьому вони накопичували і певні знання. На відміну від науки, де знання - самоціль, у практичному досвіді вони є «побічний продукт». Наприклад, людина, яка жила на березі річки чи озера, будувала корабель, човен для плавання хвилями. Основним результатом такої діяльності мало стати судно, а побічним - знання про те, яке дерево взяти, як і чим його обробити, яку форму надати плавучому засобу пересування. При цьому закон Архімеда не був відомий будівельнику судна. Але якщо човен виходив вдалим, то, швидше за все, правила, за якими він був побудований, цілком відповідали науковим положенням, нехай навіть невідомим будівельнику-практику. Масу знань практичного характеру давала людям діяльність ремісника, землероба, кухаря, лікаря, винороба, будівельника і т. д. Спосіб формування практичного знання було учнівство у досвідченого наставника, майстра, умільця.
Практичному знанню, що виникає в ході накопичення досвіду, відповідає і своя мова. Пригадайте: «на око», «трохи», «щіпку» тощо. Спробуйте точно визначити в грамах, хвилинах, сантиметрах, скільки це. Професійна майстерність власника такого практичного знання потребує здатності визначати мікрони та міліграми, частки секунди; вміння орієнтуватися у всьому різноманітті інструментів, матеріалів, умов праці за допомогою пам'ятних знаків, звички, вправності.
Більшість практичних знань не претендує на теоретичне обґрунтування та обходиться без нього. Сьогодні важко знайти дитину, яка не вміє користуватися телевізором, хоча навряд чи вона знає принципи передачі зображення на відстань. Кожен зможе зав'язати шнурки і при цьому обійтися без наукової теорії.
У процесі набуття життєвого досвіду людина засвоює як практичні знання, а й оцінки, норми поведінки, причому засвоює їх хіба що поступово, без спеціальних зусиль, діючи на зразок. Оціночні знання, пов'язані із повсякденним досвідом, іноді називають духовно-практичними. Від них один крок до народної мудрості.

НАРОДНА МУДРОСТЬ І ЗДОРОВИЙ ДУМКА

Зростання обсягу та ускладнення діяльності людей, спрямованої задоволення їх потреб, призводили до необхідності фіксувати знання, досягнення практики як описів. Причому такі описи містили ніби зібраний воєдино узагальнений досвід різних людей, іноді навіть багатьох поколінь. Такі узагальнені практичні знання становили основу народної мудрості.
На ранніх етапах історії людська мудрість приписувалася передусім богам, які у вигляді дару наділяли нею окремих людей. Вважалося, що люди, яких торкнулася «іскра Божа», набували спроможності судити про невідомого, передрікати перебіг подій, що їх спрямовують самі боги. З руйнацією засад суспільства, у якому панувала міфологія, змінилося й розуміння мудрості. Вона стала трактуватися як вміння розбиратися в земних подіях самих собою, без співвіднесення зі світом богів.
З узагальнення досвіду виникали своєрідні афоризми, приказки, судження, які містять практичні висновки. Усі знають вираз «Куй залізо, поки що гаряче». Народилося це судження зі спостереження, що метал слід обробляти у такому стані, що він легше піддається впливу. Воно означає заклик робити щось своєчасно, доки умови сприяють діяльності. Зараз воно може означати дії, які зовсім не пов'язані з ковальським ремеслом. Більшість свідчень народної мудрості, зафіксованих у прислів'ях, приказках, загадках, пов'язані спочатку з практичною предметною діяльністю.
Загадки тісно пов'язані з мистецтвом древніх оракулів, провісників, віщунів. І разом з тим народна загадка доступна будь-якій людині, яка має природний розум і життєвий досвід. Згадайте, як часто в казці Іванушка-дурник на ділі виявляється досить кмітливим, щоб знайти відповіді на загадки Василини Премудрої.
Відмінною рисою народної мудрості як своєрідного зведення рецептів поведінки для різних випадківє її неоднорідність, суперечливість. Це пов'язано з тим, що в ній фіксується ставлення різних людей до тих самих явищ, вчинків, тому зустрічаються прямо протилежні судження з одного й того ж приводу. Наприклад: «Робота – не вовк, у ліс не втече», а поруч «Не поспішай язиком – поспішай справою». Ви самі можете продовжити підбір такого роду суджень народної мудрості.
Тепер звернемося до того, що таке здоровий глузд.Словник визначає його як стихійно складаються під впливом повсякденного досвіду погляди людей навколишню дійсність і себе, причому ці погляди є основою практичної діяльності та моралі. Спробуємо розібратися у цьому тлумаченні.
Насамперед здоровий глузд включає відомості (їх можна назвати знаннями), засвоєні стихійно, без спеціальної пізнавальної діяльності. Вони засвоюються тією мірою, як людина опановує живим, безпосереднім досвідом сучасників, навичками людської життєдіяльності. У цьому розумінні здоровий глузд складає так зване природне мислення і властивий кожній здоровій людині. Так, з погляду здорового глузду, якщо не знаєш, як користуватися якимось приладом, доцільно запитати у знаючого, а якщо такого немає – не чіпати прилад без нагальної потреби. Здоровий глузд підказує, що краще не робити того, що може зашкодити іншим і самому діячеві.
Безперечно, здоровий глузд фіксує багаторазово перевірені, здавалося б, очевидні відомості. Але чи можна завжди і в усьому довіряти лише йому? Іншими словами, чи достатньо для повноцінної діяльності лише здорового глузду?
Варто зауважити, що здоровий глузд, будучи тісно пов'язаним з досвідом багатьох людей, обплутаний помилками, упередженнями, стійкими уявленнями, стереотипами, прийнятими людьми цієї епохи як абсолютні, непорушні істини. Так, за часів Гомера вважали за можливе існування людей з пісними головами. Це викликало здивування, але не сумнів. Здоровий глузд - явище досить консервативне, він змінюється мало, нові відомості насилу витісняють колишні, проте з часом зміни відбуваються. Можливо, і непогано, що в процесі безперервного розвитку уявлень про світ залишаються незмінними деякі галузі знань, що спираються не так на науку, як на живий досвід предків.

ПІЗНАННЯ ЗАСОБИМИ МИСТЕЦТВА

Інший тип пізнання дає мистецтво. Воно має справу з художнім освоєнням світу. Звичайно, мистецтво не обмежується пізнанням світу, його призначення значно ширше. У мистецтві виявляється естетичне ставлення людини до дійсності. (Далі своєрідність естетичної діяльності буде обговорюватися спеціально. Тут ми обмежимося вказівкою на пізнавальну сторону мистецтва.)
Так, можна вивчати історичне минуле за архівними документами та археологічними знахідками, систематизуючи та узагальнюючи їх. Але можна дізнаватись про минуле та за допомогою художніх творів, створених майстрами літератури, живопису, театру. Художній твір дає емоційно забарвлене і яскраве уявлення не лише про те, як виглядали герої минулого, а й про те, що вони думали та відчували, як поводилися у певних обставинах, допомагає відчути дух часу.
Свого часу літературний критик В. Г. Бєлінський називав роман А. С. Пушкіна "Євгеній Онєгін" "енциклопедією російського життя". Справді, читачі знайомляться з різними сторонами життя російського суспільства на початку ХІХ ст.
Специфічним методом художнього пізнання є художнє узагальнення, образ.
Будучи відображенням дійсності, образ має певні властивості реально існуючого предмета. Літературна розповідь про подію не є самою подією, але дає можливість відтворити її за допомогою фантазії читача. Мармур не є живою плоттю, але варто «відсікти від залишньої брили», як стверджував великий скульптор Мікеланджело, надати холодному каменю форму художнього образу - і ось перед захопленим глядачем потужне тіло красеня атлета або осяяне світлом мудрості обличчя філософа. Площина полотна, використаного живописцем за допомогою майстерності, кольору, лінії, композиції, перетворюється на тривимірний простір. Таке заміщення одного предмета іншим веде свій початок від первісного світогляду, згідно з яким всі речі можуть перетворюватися одна на одну. Один предмет може заміняти собою інший, причому ясніше стає суть і призначення обох.
В античному та середньовічному мистецтві місце художнього образу займав канон – зведення прикладних правил художнього чи поетичного ремесла. Наслідування йому було необхідною умовою художньої діяльності. В епоху Відродження з'явилося уявлення про стиль як право художника створювати твір відповідно до своєї творчої ініціативи, тобто творити світ за власним уявленням про нього. У XVIII ст., коли бурхливо розвивалися знання про природу, художня форма почала сприйматися як своєрідна організація, упорядкованість, підпорядкована внутрішнім цілям. Художник, пізнаючи світ, перетворював їх у художніх образах. Від Г. Гегеля веде початок розуміння мистецтва як "мислення в образах".
Г. Гегель писав, що образ стоїть «посередині між безпосередньою чуттєвістю і належної області ідеальної думки». Іншими словами, образ допомагає уявити ідеальну думку через реальне втілення та зрозуміти це втілення як вираження думки. Пояснимо це з прикладу.
У М. Ю. Лермонтова у вірші «Поет» знаходимо образ: поезія - «дзвін на вежі вічовій». Тут зіставляються далекі друг від друга реально існуючі об'єкти. Але за допомогою заміщення одного іншим з'являється можливість відкрити в поезії таку властивість, як здатність об'єднувати людей, скликати їх у хвилини, важливі для життя, тощо. запропонувати яскравий образ, і багато робиться ясніше, проникнення у світ поезії стає глибшим. Разом про те пояснювати словами сенс художнього образу непросто. При цьому неминуче відбувається його збіднення, якісь важливі деталі не перекладаються мовою слів, залишається таємниця поетичного образу, що звучить.
Поетові давнини Гесіод належать слова: «Музи говорять брехня, яка схожа на правду». Будучи ідеальним, а не реальним об'єктом, образ має деякі властивості понять, уявлень, гіпотез та інших розумових конструкцій, якими людина користується, пізнаючи світ. Він не просто відбиває світ, а ніби узагальнює важливі властивості багатьох реальних об'єктів. Образ розкриває в одиничному, минущому, випадковому сутнісне, незмінне, вічне. У нашому прикладі з Лермонтова несуттєвими є конкретні характеристики дзвона, для нас важливим є призначення поезії, яке знайдений образ передає ємно і глибоко.
За допомогою художнього образу мистецтво створює своєрідну гіпотезу навколишнього світу чи його частин. Ця гіпотеза неодмінно вимагає від того, хто сприймає і пізнає світ своєї фантазії, творчості, глибокої розумової діяльності, нарешті, готовності сприймати світ таким способом.
Отже, погодимося, що пізнавальна діяльність дуже різноманітна. Вона не може бути представлена ​​як урочиста хода до абсолютної істини, в ході якої здійснюється приріст нових і нових істин. На шляху пізнання на людину чекають і помилки, і розчарування, і помилки. Передові наукові знання можуть уживатися з забобонами та невіглаством. Все це не скасовує значення наукового пізнання, але лише підкреслює, що різноманіття проявів людини та багатство світу навколо нього вимагають і різноманіття пізнання дійсності, поєднання різних способів та форм пізнавальної діяльності.

ТАМ, ДЕ КІНЧАЄТЬСЯ НАУКА

Ще одним наслідком існування позанаукового знання є поява іноді таких напрямів, які отримали узагальнене найменування «паранаука» (від латів. Para – після, при), тобто навколонаукове знання. На відміну від здорового глузду, який незмінно прагне ясності, однозначності, рецептурності (роби так і не роби того), паранаука грішить туманністю і загадковістю відомостей, якими вона оперує. Як часто доводиться читати або чути про якісь загадкові, незрозумілі явища (невідомі об'єкти, фантастичні випадки лікування невиліковно хворих, відкинутих медичною наукою і практикою, і т. д.). Немає сумніву, далеко не всі таємниці природи, суспільства, самої людини відкриті, ніхто не візьметься стверджувати, що наука проникла в найдальші куточки світобудови. Через обмеженість можливостей науки відповісти на всі без винятку питання завжди існує якийсь недосліджений простір, проникнути в який прагне людина. Цей простір займає паранаука, нерідко використовуючи відомості, що не підтверджуються експериментом, не вписуються в прийняті теорії або просто суперечать загальноприйнятим і перевіреним науковим знанням.
Ймовірно, було б невірним вважати, що все, що сьогодні наука пояснити не може, це область паранауки. Звичайно, можливі прориви на окремих ділянках пізнання, що обганяють розвиток теорій. Існують достовірні факти, що не вписуються в наукові системи, що склалися. Але це не означає, що недобросовісне поводження з такими фактами дає право на заперечення їхньої наукової цінності. Підхід до таких питань має бути продуманим та об'єктивним.
Паранаука відрізняється претензією на універсальність: найчастіше знайдені ліки або метод лікування, далекі від традиційної медицини, прихильники паранауки поспішають оголосити універсальним засобом від усіх хвороб. Нерідко паранаука, претендуючи на винятковість, вдається до псевдонаукової термінології, важко перекладається і загадковою або безглуздою. Наприклад, твердження «Людина народжується зі сферичним біополем» містить більше питань, ніж інформації. Що таке сферичне біополе? Хто та як визначив його сферичність? На яку відстань вона поширюється? Якщо геометрично людина не крапка, то чи означає це, що на різних ділянках тіла біополе має різну товщину, щоб залишатись сферою? Але паранаука не прагне відповідей на ці нескінченні питання, вона безапеляційно використовує подібну формулу, пояснюючи з її допомогою причини хвороб чи інші проблеми людини.
Для паранауки характерні також завищені претензії на увагу до себе (це виглядає приблизно так: «Я запропонував нові ліки від усіх хвороб, але фармацевтам пояснювати цього не буду, оскільки вони ще не дорослі. Організуйте мені доповідь перед президією Академії наук або виступ на телебаченні на всю країну, інакше слова не скажу»). Будь-які пропозиції провести додаткові експертизи чи перевірки сприймаються як образу та недовіру. При цьому паранаука нерідко демонструє нетерпимість до традиційної науки, апелює не до професіоналів, а до мас, преси тощо.
Закінчуючи розмову про паранауку, зазначимо, що, хоча вона іноді й сприяє висування нових наукових проблем, для неї характерні уникнення конкретних пояснень, прагнення обійти ті факти, які не відповідають або суперечать методам, які вона використовує.

Державна бюджетна загальноосвітня установа середня загальноосвітня школа № 444 Фрунзенського адміністративного району

Санкт-Петербург

Конспект уроку на тему

«Різноманітність шляхів пізнання світу»

Воронова

Тетяни Федорівни,

вчителі суспільствознавства

Санкт-Петербург

2012

Пояснювальна записка до уроку

Урок складено відповідно до програми Л.М. Боголюбова «Суспільствознавство», (базовий рівень) і може бути проведено в 10 класі щодо розділу «Людина і суспільство». Тема «Пізнання та знання».

Це інтегрований урок(Суспільствознавство та Світова Художня Культура),урок закріплення та узагальнення отриманих знань на тему: «Розмаїття шляхів пізнання світу», їх систематизації, а також формування умінь і навичок читати та інтерпретувати різні тексти культури.

Дана форма організації уроку сприяє тому, щоб учні навчалися одночасно застосовувати наявні знання у дещо зміненій ситуації. Урок розроблено з використанням багатоканальної моделі освоєння культурної спадщини, методу відкритих питань та елементів технології критичного мислення.

Проведення даного уроку доцільно після вивчення таких основних понять курсу суспільствознавства як суспільство, людина, людина, як духовна істота, різноманіття видів діяльності людини, різні способи пізнання світу, а також розгляд важливих філософських та дискусійних питань: «Що таке людина?», «Мета і смисли життя людини», «Істина», «Способи та шляхи пізнавальної діяльності людини», «про своєрідність різних способів пізнання світу»…

Уроки, присвячені проблемам пізнання, гносеології, крім важливого інформаційного значення, не менш значущі зі світоглядної точки зору, оскільки і сьогодні багато аспектів гносеології, як і раніше, не мають однозначної відповіді і мають дискусійний характер. Крім цього, особливо останніми роками, нерідко відбувається так зване «соціальне конструювання реальності» , в якому величезну роль грають численні ЗМІ, зростає вплив різних міфологічних практик, навколонаукових теорій, з'являється багато інших способів маніпулювання свідомістю і тому досить гостро постає проблема усвідомленого сприйняття та критичної переробки масивів різноманітної інформації.

Об'єктивні проблеми шляхів пізнання для дітей старших класів додатково ускладнюються суб'єктивними. Це відбувається з психологічних особливостей підліткового віку, соціальної незрілості, більшості їх властивий критичний погляд на світ, категоричність, іноді й безапеляційність суджень. Нерідко молоді люди, бажаючи остаточно розібратися і пізнати те, що їм особистісно значуще сьогодні, наштовхуються на суперечливість, складність, незрозумілість істини, що вони хочуть дізнатися. Як утриматися від крайнощів, чи дає сучасна наука абсолютні істини, чому досі сперечаються «фізики» та «лірики», що поєднує пізнання різних сторін навколишнього світу та свого власного «Я»? Ці питання, безперечно, викликають непідробний інтерес у сучасних старшокласників. Тому, доцільно акцентувати увагу учнів на тому, що, дійсно, людське знання, у своєму розвитку пройшло дуже нелегкий шлях і сучасні проблеми і загадки з'явилися не зараз, а супроводжують людство по всьому шляху суспільного розвитку. Складно і часом суперечливо співіснують, взаємодіють і впливають один на одного наукове та інонаукове знання.

Складний, суперечливий і неоднозначний шлях пізнання. Складність полягає в тому, що пізнання є різноплановим, багатостадійним процесом, обумовленим численними, не завжди зрозумілими причинами і умовами, які постійно відбуваються в просторі та в часі. «Суперечливість пізнання проявляється вже в тому, що воно переводить матеріальне на свою протилежністьідеальне. У процесі відображення фізичне (зовнішній світ, його дійсні властивості та відносини) перетворюється на фізіологічне (робота нервової системи, мозку) і, нарешті, на психічне в факт свідомості, уявні образи речей, подій, процесів. Суперечливість пізнання проявляється також у специфіці його форм, у характері зв'язків цих форм між собою».

Підсумком пізнання є отримання об'єктивних знань, необхідних кожній людині для того, щоб орієнтуватися в навколишньому світі, планувати та реалізовувати свою діяльність, розуміти події, що відбуваються, прогнозувати майбутнє. Знання є засобом перетворення дійсності, вони виникають у процесі пізнання, що складається з безлічі різних форм, етапів, рівнів. У теорії пізнання вчені виділяють, чуттєве та раціональне пізнання, враховують інтуїцію як особливий момент зв'язку чуттєвого та раціонального. Окрім цього, наукові відомості перебувають у тісному взаємозв'язку з життєвими уявленнями, практичним досвідом, народною мудрістю, елементами міфології, а також даними паранауки. Окремим різновидом пізнання є пізнання засобами мистецтва. Вся ця багатобарвна палітра світу знань існує і діє у взаємозв'язку та взаємовпливі. Учням пропонується, заздалегідь, попередньо розділившись на групи, досліджувати різні види знання, які можна прочитати з автентичного тексту культури –фрески роботи , (Створеної в 14951498 р.р. в в ), що зображує сцену зі своїми .

Дітям рекомендується використовувати знання, отримані щодо цього твору мистецтва під час уроків світової художньої культури, і навіть скористатися літературними джерелами, Інтернет-ресурсами і публікаціями у ЗМІ.


Схематична промальовка «Таємної вечері»
Леонардо да Вінчі з іменами апостолів

Мета уроку:

    Проілюструвати на прикладі одного витвору мистецтва різноманітність шляхів пізнання світу, складність формування та взаємовпливу наукового та інонаукового знання.

Завдання:

Освітні

    Узагальнити, повторити та закріпити отримані знання на тему

    Показати значущість теми, що вивчається (актуалізація знань) для наступної пізнавальної діяльності учнів

Розвиваючі

    Сприяти розвитку умінь читати та інтерпретувати різні тексти культури

    Сприяти формуванню навичок критичності сприйняття інформації з різних джерел

    Формувати вміння застосовувати знання, отримані щодо різних джерел у тих завдання.

    Удосконалювати вміння застосовувати суспільствознавчі терміни у контексті відповідей

Виховують

    Сприяти створенню умов розвитку комунікативних навичок під час роботи у групі

    Сприяти формуванню позитивного ставлення до питання, що вивчається

    Допомогти учням у пошуку власної позиції у сучасних суперечках про пізнавальну діяльність у всьому її різноманітті та протиріччі

Обладнання: мультимедійна установка, репродукція фрески «Таємна вечеря», схематична промальовування «Таємної вечері» Леонардо да Вінчі з іменами апостолів, схема «Форми пізнання».

Випереджувальне завдання: кожна група після консультації вчителя готує подання своєї відповіді на завдання (презентація, підготовка повідомлень), написання синквейну.

Технологічна карта уроку

Етапи уроку

Тема уроку: «Розмаїття шляхів пізнання світу».

«Спершу вивчай науку»

«а потім на практиці дотримуйся вказівок, даних тобі наукою»…

«Один досвід, чистий емпіризм – недостатній:

досвід має спиратися на роздуми.

«Художники, перш за все, вивчайте науку»

Вступне слово вчителя:

Пізнавальна діяльність дуже різноманітна. Вона не може бути представлена, як висхідне прагнення абсолютної істини, в ході якого з'являються все нові і нові істини. На шляху пізнання людини чекають і помилки, і розчарування та помилки. Передові наукові знання існують одночасно невіглаством, а часто навіть із забобонами. Тому, не зменшуючи величезного значення наукового пізнання, визнано, що різноманіття проявів людини і багатство світу навколо нього вимагає і різноманіття пізнання дійсності, поєднання різних способів та форм пізнавальної діяльності. Наука у своєму розвитку пройшла дуже складний шлях. У всі часи були і відкриття і помилки і відкати і помилки, нерідко на шляху до здобуття достовірного знання зустрічалася брехня, але за всіх часів народжувалися і творили генії, з'являлися новаторські прийоми, безсмертні твори, які залишають людей байдужими досі.

Леонардо да Вінчі є одним із найбільших діячів епохи Відродження, а також – усієї історії людства. Широко відомі його досягнення у галузі образотворчого мистецтва, інженерно-технічні розробки, відкриття у природознавстві. Однак крім того, Леонардо да Вінчі зробив значний внесок в осмислення загальних принципів наукового пізнання. Його філософські ідеї можуть ефективно використовуватися в рамках сучасної методології наукового знання, набувають особливої ​​актуальності у світлі тих дискусій, що ведуться на початку нового тисячоліття.

Різноманітність інтересів Леонардо - художника, експериментатора, винахідника, одночасне вивчення безлічі різноманітних явищ природи породжені прагненням пізнати справжній образ речей, проникнути у їхню справжню сутність. Найголовніше у незавершених пошуках Леонардо – спроба створення нового методу пізнання.

Ви заздалегідь, розділившись на групи, мали досліджувати різні види знання, які можна прочитати з відомого витвору мистецтва епохи Відродження,фрески роботи . Вам рекомендувалося використовувати знання, отримані при вивченні фрески «Таємна вечеря» на уроках світової художньої культури, уявлення про методи та засоби наукового пізнання, отримані Вами при вивченні таких шкільних предметів, як фізика, біологія, хімія, математика та суспільствознавство. Ви мали змогу отримати необхідні консультації вчителів Світової художньої культури та суспільствознавства, скористатися Інтернет-ресурсами та літературними джерелами, публікаціями у ЗМІ.

Група 1. Наукове знання

Завдання:

    Чому р опис став віхою в історії ? Які наукові знання – відкриття несе у собі цей витвір мистецтва? У чому важлива новизна організації простору у цьому творі Леонардо?

    У чому полягає особливість техніки написання Фрески? Які методи наукового пізнання використовував автор під час створення свого твору? Які рівні наукового пізнання підтверджує та показує своєю роботою Леонардо?

    Принцип «Золотого перетину» у «Таємній вечорі», Леонардо? Які методи раціонального пізнання декларував та використав у своїй діяльності Леонардо до Вінчі?

    Які твердження щодо отримання істинного знання, сформульовані Леонардо актуальні і сьогодні?

    У чому складність та суперечливість наукового знання Леонардо?

    Складіть синквейн на тему «Наукове знання».

Група 2. Мистецтво.

Завдання:

    Чому така важлива ця фреска для сучасної людини, і для молодої людини Вашого віку?

    Які «вічні» питання щодо кожної людини, молодої людини Вашого віку ставить Леонардо да Вінчі в цій роботі?

    Що надає неповторного характеру "Таємній вечорі"?

    У чому унікальність композиції фрески?

    Складіть синквейн на тему «Пізнання світу засобами мистецтва».

Група 3. Релігійне знання

Завдання:

    Яка подія євангелії, згідно з біблійним знанням, зображена на Тайній вечорі Леонардо да Вінчі?

    Про встановлення якогось головного обряду на Таємній вечорі досить докладно свідчить Євангеліє від Матвія?

    Які ще чини відбуваються у Православній Церкві у Великий Четвер?

    Чи лише релігійне таїнство зображене на фресці Леонардо?

    Складіть синквейн на тему «Релігійне знання».

Група 4. Паранаукове знання

Завдання:

    Які передбачення, на думку сучасних дослідників спадщини Леонардо, зашифровані у картині Леонардо да Вінчі «Таємна вечеря»?

    Який математико-астрологічнийШифр, складений Леонардо, розгадують сучасні дослідники його творчості?

    Що приписується символіці окремих деталей зображення? Які ще гіпотези, на думку сучасних дослідників творчості Леонардо да Вінчі, чекають на своє підтвердження?

    Які міфи супроводжують і сьогодні Тайну вечерю Леонардо да Вінчі?

    «Код да Вінчі» Дена Брауна та «Таємна вечеря» Леонардо да Вінчі?

    Хто з дослідників спадщини Леонардо в Росії претендує на те, що саме він розгадав таємницю «Джоконди» і вигадав термін «Код да Вінчі»

    Складіть синквейн на тему «Паранаучне знання».

3 . Підбиття підсумків:

При підведенні підсумків школярам пропонується проаналізувати свої спостереження про специфіку пізнання світу з допомогою художнього образу, наголосити на мистецтві, як із найважливіших способів пізнання світу, і навіть зрозуміти, як складний, різноманітний і суперечивши шлях пізнання. При поданні роботи, при відповідях на питання вчителя та однокласників необхідне обов'язкове використання основних понять теми, суспільствознавчих термінів у контексті відповіді.

Заключне слово вчителя.

Наша спільна робота показала, наскільки складно і суперечливо пізнання світу, який довгий і нелегкий шлях проходить людство, на шляху розуміння справжнього знання. І як складно осягнути та досягти абсолютну істину.Сьогоднішній наш урок підтверджує, що,дійсно, людське знання, у своєму розвитку пройшло дуже нелегкий шлях і сучасні проблеми та загадки з'явилися не зараз, а супроводжують людство по всьому шляху суспільного розвитку. Очевидна значимість всіх методів пізнання, і навіть складно переоцінити значення пізнання методами мистецтва. Який величезний внесок роблять твори великих майстрів в усвідомлення світу, і творчість великого Леонардо да Вінчі найяскравіший цьому приклад.

Дивно, як часто, сьогодні сучасні діячі культури, науки та мистецтва звертаються до творчої спадщини Леонардо.

В літературі, в сучасному романі Дена Брауна аналіз фрески допомагає у вирішенні загадки вбивства Жака Соньєра. Літературна версія продовжується вкінематографі:у художньому фільмі « ». Головні герої знаходять свої особи на фресці у документальному фільмі « ». Сюжет фрески пародується у мультсеріалі. ». У кіноверсії рок опери , учасники таємної вечері повторюють пози апостолів . Фреска показана у документальному серіалі « ». У вступі фільму « », у прощальній вечірці відтворюється Таємна вечеря. Всі ці сучасні твори створені з 2003 до 2009 року. Фреска не залишає байдужими ні діячів культури та мистецтва, ні звичайних людей, які прагнуть торкнутися цього твору, ні численних у всьому світі дослідників творчої спадщини великого Леонардо. А найголовніший результат нашого уроку, це те, що Ви зрозуміли та порівняли, як мало Ви могли сказати про фреску Леонардо до початку нашої роботи, і скільки нового та цікавого Ви дізналися та можете тепер розповісти про цю роботу.

4. Домашнє завдання:

Написати есе на тему будь-якого висловлювання

1. «Захоплюваний практикою без науки - немов керманич, що входить на корабель без керма чи компаса: він ніколи не впевнений, куди пливе. Завжди практика має бути споруджена на добрій теорії. Наукаполководець, а практика – солдати».

2. «Художники насамперед вивчайте науку».

Список використаної літератури

    Світова художня культура у сучасній школі. Поради. Спостереження. Роздуми. Науково-методичний збірник.- СПб, Невський Діалект. 2006. -400с. Ілл. Упорядник А.Д. Раппопорт. Загальна редакціяЛ.М. Ванюшкіна

    Суспільствознавство. Базовий рівень 10 клас. Методичні поради: посібник для вчителя Л.М. Боголюбов. М. Просвітництво, 2008.-237с.

    Суспільствознавство. Базовий рівень 10 клас. Підручник для навчальних закладів. Л.М. Боголюбов. М. Просвітництво, 2010. - 351с.

    Суспільствознавство. Базовий рівень 10–11 клас. Підручник для навчальних закладів. Л.М.Лазебнікова. М. OOПро Астрель. 2004. – 398 с.

    Суспільствознавство. Профільний рівень 10 клас. Підручник для навчальних закладів. Л.М. Боголюбов. М. Просвітництво, 2007. - 406 с.

    Анікін М.А. «Леонардо да Вінчі або богослов'я у фарбах» (СПб. 2000)

    Анікін М.А. «Про приховані сюжети та сенси в європейському образотворчому мистецтві» (СПб. 2011)

    Баткін Л. М. Леонардо да Вінчі та особливості ренесансного творчого мислення. - М.: Мистецтво, 1990. - 415с. Ілл.

    Гастєв А.Л. Леонардо Да Вінчі. М., 1984

    Гелб, М. Дж. Навчіться мислити і малювати як Леонардо да Вінчі. М., 1961.

    Гуковський М.А., Леонардо да Вінчі, Л. - М., 1967.

    Зубов В.П., Леонардо да Вінчі, М. - Л.1961.

    Леонардо Да Вінчі. Вибрані твори. Переклади, статті, коментарі. У 2 т. Т.1. - СПб., М., 2000, с. 89

    Манфред Христа. «Таємна вечеря» Леонардо да Вінчі та «нове відкриття християнства».



© 2023 globusks.ru - Ремонт та обслуговування автомобілів для новачків